Futófény
Autóknál, biciklilámpáknál bizonyára láttál már ide-oda mozgó futófényt. Készítsd el te is!
Villantsuk fel egymás után a LED-mátrix legfelső sorában a LED-eket!
Ehhez két dolgot kell megismernünk. A kigyújtó-eloltó utasítás megszabja, hogy égjen vagy ne egy LED. A plot felkapcsolja, az unplot leoltja. Az hogy melyiket kapcsolja fel, vagy oltja le, azt két koordinátával adhatjuk meg. A vízszintes (csatlakozókkal párhuzamos) az x koordinátát, 0-tól 4-ig számozzuk. A másik (erre merőleges) az y koordinátát.
(Megjegyzés: a koordinátákat nemcsak x, y-nal jelölhetjük, más változónévvel is jelölhetjük, például oszlop, sor.)
A ciklus, azt jelenti, hogy ugyanazt az utasítást/utasításokat hajtjuk végre sokszor, a kigyújtást és eloltást.
A ciklusok egyik típusa a számlálóciklus. Akkor használjuk, amikor tudjuk, hogy hányszor hajtjuk végre. Egy változóval, x-szel számoljuk, hányadiknál tartunk.
Mivel az informatikában van amikor 0-tól kezdjük a számlálást – mint a lifteknél – ha 5 LED-et akarunk felvillantani, 0-tól 4-ig számozzuk. Ez a változó pont jó lesz arra is, hogy hányadik LED gyulladjon fel!
Végigmegy mind az 5 LED-en. Próbáld meg kitalálni, visszafelé hogyan lépkedjen! A számlálós ciklusunk csak egyesével tud számolni, növekvően. Mit tegyünk, hogy megfordítsuk?…
Vedd észre, hogy ha x növekszik, a 3 – x csökken!
Miért 3? Mert a 4-et és a 0-át nem kell még egyszer felvillantani!
Ágyazzuk egymásba a két ciklust, és már kész is a futófény!
Ha egyszer ide-oda ment, nem kellene egy újabb, nagy ciklusba beletenni az egészet, hogy elölről kezdődjön? De! A forever pont ezt csinálja, ez egy végtelen ciklus, ami automatikusan, kikapcsolásig ismétli a ciklusmagban lévő utasításokat!